Velké náměstí 24     767 01 Kroměříž

ČASOVÁ OSA - HISTORIE PAMÁTKOVĚ CHRÁNĚNÉHO DOMU a návazné projekty v současnosti

 

14. století | dřevěná zástavba + dodnes používané sklepy pod domem

15. století | již zděný dům

16. století | velká přestavba domu

1734 | první lékárna v domě

1925 | Dům kupuje rodina současného majitele. 

1954 | Vyvlastnění domu státem

1958 | Chráněná kulturní památka

1991 | Restituce - navrácení zdevastovaného domu socialistickým hospodařením zpět rodině

1991 - 2005 | Různé pronájmy (second hand, stavební firmy, apod.)

2005 - 2009 | Příprava projektu ČERNÝ OREL pro rekonstrukci celého objektu pro restauraci s pivovarem a ubytováním. Na projekt byly použity dotace pro cestovní ruch z ROP, bankovní úvěr, osobní a firemní finance.

2009 | Pivovar, restaurace, salonek - minipivovar s otevřenou spilkou a ležáckými tanky, veliká stylová restaurace s moderním zázemím kuchyně.

2010 | Penzion 7 pokojů

2011 | Hotel 8 pokojů - v pronájmu, spojili jsme vybudovanou chodbou mezi zdmi sousedního objektu.

2016 | Čokoládovna a pralinkárna Yesterka - nově vybudovaná v nevyužívaných prostorech hotelu

2016 | Ztracený bar - od základu zrekonstruovaný bývalý Steak bar ve Ztracené ulici

2017 | Resort Kroměříž - vlastní incomingový portál pro prodej služeb ve městě

2018 | Pivobar něžný barbar - v sousedním objektu po obrovské rekonstrukci vybudována neformální pivnice, s pivními tanky v interiéru a velikou zahrádkou v podloubí

2020 | Wellness s pivními lázněmi - v objektu hotelu vybudováno wellness s velikou finsku saunou, poctivými pivními lázněmi, vodním lůžkem s aromaterapií a masážemi. Zrekonstruovaná taky hlavní recepce

2023 | Nové prostory pro čokoládovnu přímo na Velkém náměstí. * ještě nejsou v provozu

2023 | Nové apartmány. * ještě nejsou v provozu

 

Historie domu U ČERNÉHO ORLA

Dům U Černého orla, od roku 1958 chráněný jako kulturní památka, náleží k nejzachovalejším měšťanským domům v centru Kroměříže. Stavební proměny, jimiž objekt za více než půl tisíciletí své existence prošel, dobře ilustrují dobově se měnící požadavky na kvalitu měšťanského obydlí. Pro období konce 13. - 14. století lze na parcele dnešního domu patrně počítat s převažně dřevěnou zástavbou. Koncem 15. století zde již stál zděný dům, z něhož se dodnes dochoval valeně zaklenutý sklep při náměstí a kamenná zdiva s odlehčovacími pasy v přízemí. V prvních desetiletích 16. století byl objekt výrazně přestavěn - průčelí do náměsti tehdy dostalo podloubí, z něhož zůstaly střední pilíř s části cihlového záklenku se zbytkem původních omítek, viditelné ještě dnes pod mladším výkladcem. Starší dům byl počátkem 16. století rozšířen do dvora a patrně i zvýšen do jednopatrové podoby. Při této přestavbě se používalo pro Kroměříž typických vysokých cihel - tzv. „buchet“, jak je patrno např. na klenbě schodiště do sklepa. Ve druhé polovině 16. století proběhla rozsáhla renesanční přestavba domu. Z této doby se dodnes dochovala hřebínková klenba v bývalém podloubí a některé další klenby přízemí, stejně jako střední díl dvorního křídla s pozůstatkem otevřené arkádové chodby. Ve druhé polovině 17. století, kdy dům vlastnili úředníci biskupského dvora, probíhaly další úpravy, prezentované dnes některými klenbami v přízemí. Další, pozdně barokní přestavby, datuje letopočet 1764 na kamenném portálu do sklepa. Již od roku 1734 se v domě nacházela lékárna, později zvaná U černého orla. Počátkem 19. století dům přístavbou dvorního křídla nabyl současné velikosti. Následně v 90. letech 19. století, dostal novou fasádu do náměstí a výkladec, dnes nahrazený kvalitní kopií. Současnou podobu domu čp. 24 určila rekonstrukce provedená podle návrhu Ing. arch. Jana Konečného, Csc., v letech 2008 - 2009.

 

Současnost ČERNÉHO ORLA

ČERNÝ OREL stojí v historickém centru Kroměříže, jen 200m od Arcibiskupského zámku a podzámecké zahrady, které jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.  Díky vynikající mnohokrát oceněné české i mezinárodní gastronomii, vlastnímu pivovaru, čokoládovně a komfortnímu ubytování, je komplex oblíbeným místem nejen turistů a místních obyvatel, ale i českých či mezinárodních herců, modelek a hudebníků, jejichž podpisy jsou i na kovových grafikách u baru.

Penzion i Hotel se nacházejí v jednom komplexu, s mírně odlišnými styly a vybavením.  Hotel nabízí navíc velmi prostorné pokoje, posezení v pokoji, vanu, bidet a výtah. Penzion zase vyšší míru útulnosti, design, teakové dřevo v koupelnách a benátský štuk. Pokoje v penzionu jsou 2 patra bez výtahu, disponují však standardem 3*superior, hotelová část pak 4*. Wellness nabízí poctivé pivní lázně s vitamíny B a dalšími funkčními složkami pro regeneraci pokožky, stressu a únavy, finskou saunu pro 8 lidí, vodní lůžko s aromaterapií a masáže. 

K projektu dále náleží neformální Pivobar něžný barbar s pivními tanky přímo v interiéru a prostornou zahrádkou v podloubí, a také Ztracený bar kousek od Arcibiskupského zámku, kde je možné se ztratit do brzkých ranních hodin. 

Cestopis New York Times, 125 weekends in Europe, doporučil zastavit se u nás a Ochutnat Kroměříž.

Kulturní památka z 15. století zrekonstruovaná Acad. arch. Janem Konečným CSc. v roce 2009. Spletité kouzlo stylově zaměřených místností, vynikající gastronomie a poctivé u nás vařené pivo. Komplex byl otevřen v prosinci roku 2009. Sládek Vám vaří poctivá piva, nejen klasickou českou technologií. Těšit se můžete také na pšeničná piva, speciály typu Ale, Stout, Lambic, či Bock. V kuchyni Vám šéfkuchař s profesionálním kolektivem uvaří nejen krajová a národní jídla, ale nabídne i sezónní či mezinárodní dobroty. Samozřejmostí jsou pak v saloncích pořádané rauty, svatby, firemní akce, rodinná setkání či neformální oslavy s kapelou a doprovodným programem. Samozřejmostí jsou exkurze po technologické části pivovaru, či čokoládovny, prosíme dopředu je zarezervujte.

 

 

Rezervace